Historie

2016

IHC Spartak Polička mistr 1. ligy

Domácí Polička ovládla finálový turnaj první ligy

Finálový turnaj první ligy je minulostí. Sedm týmů v Poličce bojovalo o vítězství v druhé nejvyšší soutěži, které si nakonec připsali po obratu v druhé části zápasu před domácími diváky inline hokejisté Poličky.

Oproti sobotní sérii zápasů se v neděli hrála pouze čtyři utkání. Nejprve se dohrála skupina B a následně přišlo na řadu play-off. V jedenáct hodin proti sobě nastoupili chrudimští Eagles a Reflex Uherské Hradiště. Karty byly rozdány jasně - když vyhrají Orli, mají jisté finále. A také že ano. Po celkem jednoznačném průběhu, kdy se chrudimský brankostroj ne a ne zastavit, si připsali hráči okolo hrajícího kouče Filipa Nevečeřala jasnou výhru 15:5. V tomto utkání padla i poměrně zajímavá vlastní branka. Jeden z obránců Reflexu vyjížděl zpoza své brány a nějakým záhadným způsobem poslal kotouč mezi brusle vlastního brankáře. O tom, kdo půjde společně s Novou Pakou do souboje o třetí místo, se rozhodovalo v zápase Černošic s Lomnicí. Tým z těsného okolí Prahy nakonec bral vítězství, i když jim to soupeř nedal vůbec zadarmo. To znamenalo, že kousavá céčka půjdou do bojů o třetí místo, jež začínaly zhruba půl hodiny po skončení prvního duelu.

Nicméně se tak stalo, že tým, který se teprve ve čtvrtek začal dávat do kupy a vítězstvím pro něj bylo prakticky už jen to, že do Poličky vůbec dojel, měl možnost bojovat o medaile. Do svého soupeře se Černošice velmi rychle zakously. Už po šesti vteřinách hry skóroval Jiří Dostál, jenže Lomnice poté čtyřmi trefami zápas zvrátila. Kousavý céčka si vzala time-out, po němž přišla nevídaná obroda a další obrat. Velké drama pak přinesly poslední minuty, ve kterých si nejprve vybojovaly Černošice vedení, o něž přišly tři vteřiny před koncem díky ráně kapitána Jakuba Štěpána, který pak rozsekl i nájezdy.

Východočeské derby a hlavně pak skvělá in-line hokejová podívaná. To se čekalo od finálového střetnutí. A ten kdo na zimní stadion v Poličce dorazil, nelitoval. Chrudimští Eagles vedli po první čtvrtině 2:1 zásluhou dvou zásahů Marka Drtiny. Domácí Spartak však zabral a ve druhé části si dokonce vybudoval náskok, který jim moc dlouho nevydržel a do vedení šla znovu Chrudim. Polička ale dokázala vyrovnat a v dalších dvanácti minutách se dostat do těsného vedení. Čtvrté dějství slibovalo velkou, až nervózní bitvu. Ta skutečně přišla, šance byly na obou stranách, ale David Vašátko s Filipem Amentem se předháněli v tom, kdo předvede lepší zákrok. Nakonec v posledních minutách domácí tým dvakrát udeřil a získal tak titul.

2017

Bronzové medaile putují do Poličky

IHC Reflex Uherské Hradiště - HC Spartak Polička 5:13 (0:3, 1:3, 1:3, 3:4)

Branky a nahrávky: 21. Schuster (Piluša), 30. Sedláček, 44. Karafiát (Sedláček), 48. Piluša (Červenka), 48. Červenka (Karafiát) - 1. Hron (Švejda, Boháček), 6. Vápeník (Pleva), 9. Beneš (Pleva), 16. Švejda (Beneš), 19. Vápeník (Zobač), 22. Beneš (Boháček), 26. Beneš (Zobač), 26. Švejda (Vápeník, Boháček), 28. Beneš (Krajíček), 41. Šedý (Beneš, Pleva), 45. Švejda (Beneš), 46. Vápeník (Zobač), 47. Pleva (Švejda, Beneš)

Lepší vstup do utkání měli hráči Poličky. Už po devatenácti sekundách se prosadil Josef Hron a v prvním dějství se k němu připojili ještě Dušan Vápeník a Petr Beneš. Spartak hrál dál velmi aktivně a po několika nastřelených tyčích se prosadil Filip Švejda, který se z bezprostřední blízkosti nespletl. Na 5:0 potom zvyšoval z vrcholu pravého kruhu Erik Vápeník. Hostující inline hokejisté se poprvé prosadili až ve 21. minutě díky Marku Schusterovi. Jenže pak opět dominovala Polička. Postupně se trefili hned čtyřikrát. Petr Beneš se prosadil hned třikrát a mezi jeho góly se vměstnal ještě Filip Švejda, který zakončil pohlednou kombinaci Spartaku. Reflex se podruhé dočkal branky až ve 30. minutě, kdy předvedl v pásmu pohledné sólo Pavel Sedláček. Zápas se potom uklidnil, ale poslední perioda přinesla hodně branek. Vše začal hráč Spartaku Vladimír Šedý, na kterého ještě odpověděl hostující Jiří Karafiát. Během dvou minut ale Polička definitivně rozhodla o svém vítězství. Postupně se trefili Filip Švejda, Erik Vápeník a Martin Pleva. V poslední minutě ještě zkorigoval Reflex skóre dvěma góly Jiřího Piluši a Martina Červenky. Na zisku tří bodů pro Spartak se ale nic nezměnilo.

IHC PMN - Nerez Karviná - HC Spartak Polička 6:4 (1:1, 3:1, 1:0, 1:2)

Branky a nahrávky: 3. Kasperlík (Juhász), 17. M. Kasperlík (Juhász, O. Kasperlík), 22. Kasperlík, 24. Juhász, 34. Richter (Václavík), 47. Juhász (Bednář, Kasperlík) - 4. Boháček (Pleva), 15. Švejda (Beneš), 48. Vápeník (Zobač, Beneš), 48. Vápeník (Pleva)

Poslední sobotní klání přineslo asi nejvyrovnanější podívanou, o čemž svědčí také nejchudší skóre prvního dne turnaje. Gólový účet otevřel karvinský kapitán Martin Kasperlík, na něhož ale bleskově odpověděl přesnou střelou Libor Boháček. Po nevyužitých šancích na obou stranách se nakonec po přestávce ujala vedení Polička. Přihrávku Beneše totiž zužitkoval Filip Švejda. O dvě minuty později ovšem vyrovnal Martin Kasperlík, ještě do přestávky dal zpět vedení Karviné Ondřej Kasperlík a Slezany poslal do dvoubrankového trháku pět sekund před polovinou utkání Jakub Juhász, jenž využil bleskový protiútok domácích. A Karvinští už si vedení až do konce zápasu pohodlně hlídali. Sami ho ještě navyšovali. Karel Richter propálil gólmana Vašátka ve 34. minutě a téměř minutu před koncem přidal další gól Karviné Jakub Juhász. Spartak sice ještě dokázal v poslední minutě dvakrát skórovat díky Dušanu Vápaníkovi, jenže na nic víc už nezbyl čas a Karviná si připsala další tříbodovou výhru na finálovém turnaji.

HC Spartak Polička - IHC Roller Storm Praha "B" 5:6 SN (3:0, 0:3. 1:0, 1:2)

Branky a nahrávky: 7. Zobač (Hron), 9. Šedý (D. Vápeník, Hron), 12. Pleva, 27. Šedý (E. Vápeník), 47. Zobač (Hron) - 16. Hanzlík (Jindrák, Frodl), 19. Mojžíš (Pelech), 21. Merkl (Frodl, Hanzlík), 38. Frodl (Jindrák, Hanzlík), 46. Dušek, rozh. náj. Kala

Do úvodního nedělního duelu vstoupili lépe hráči Spartaku, kteří šli po Zobačově trefě ze sedmé minuty do vedení. Už od dvě minuty později se Polička radovala znovu, když Miroslav Šedý zužitkoval přihrávku kapitána Vápeníka. Storm měl následně výhodu přesilové hry. Tu však nevyužil a na jejím konci navíc ještě inkasoval. Potrestaný Pleva se totiž ihned po příchodu z trestné lavice dostal do samostatného úniku, který nekompromisně proměnil. Ve druhé čtvrtině však hráčům Poličky došli síly. Storm nejprve po přesilovkových trefách Hanzlíka a Mojžíše snížil. V jednadvacáté minutě našel Frodl před brankou neobsazeného Jana Merkla, který vyrovnal. V následující třetině se hra trochu zklidnila. V čase 26:48 vrátil Poličku do vedení Miroslav Šedý. Úvod závěrečné čtvrtiny patřil Stormu, za který v přesilové hře skóroval Jakub Frodl. Pražský celek se poprvé dostal do vedení v čase 45:54, kdy Dominik Dušek prokličkoval mezi několika hráči a z mezikruží vsítil vedoucí gól. Polička se však nevzdala a na remízu dokázal minutu před závěrečnou sirénou vyrovnat Zobač. Samostatné nájezdy vyzněli lépe pro Pražany, za které rozhodl ve třetí sérii Roman Kala. Bod navíc tak putoval na konto Stormu.

HC Spartak Polička - HC Lomnice nad Popelkou 6:3 (1:0, 1:1, 0:1, 4:1)

Branky a nahrávky: 6. Beneš (Krajíček), 22. Krajíček (Beneš), 39. E. Vápeník (Pleva), 44. Beneš (D. Vápeník), 45. E. Vápeník (Beneš, Pleva), 47. Zobač (Krajíček) - 13. Vašek (Maděra, Kotula), 26. Martinec, 40. Martinec

Lomnice nastupovala do svého třetího utkání na turnaji z poslední příčky. Úvod duelu vyšel lépe Poličce, která se po přesné střele Petra Beneše ujala v šesté minutě vedení. Lomnice však trochu překvapivě Spartaku v první čtvrtině víc nedovolila. Naopak v čase 12:32 dokázala vyrovnat, když Maděrovu prudkou střelu dorazil za Vašátkova záda Martin Vaška. Ve dvaadvacáté minutě předvedl Lukáš Krajíček parádní individuální akci, na jejímž konci si položil brankáře Mrázka a bekhendem jej přehodil. Polička se tak opět ujala vedení. Na začátku třetí čtvrtiny předvedla povedený únik také Lomnice. Vladimír Martinec se totiž z levé strany prokličkoval až ke gólu. Rozhodnout tak musela až závěrečná třetina. Její úvod vyšel opět lépe hráčům Poličky, kteří se po dorážce Erika Vápeníka vrátili do vedení. Za necelé dvě minuty však bylo opět vyrovnáno. A znovu to byl Vladimír Martinec, který předvedl další povedené sólo. Samotný závěr zápasu však přece jen ovládla Polička. V čase 43:51 ji Petr Beneš střelou z bezprostřední blízkosti vrátil vedení. To pak ještě umocnili branky Erika Vápeníka a Michala Zobače. Spartak tak uzavřel letošní sezonu tříbodovou výhrou, kterou si pojistil konečné třetí místo.

Česká republika bere zlato v kategorii "Veteránů"

Ve finále si česká inlinehokejová reprezentace poradila s nažhaveným Slovenskem, které porazila 6:4. Finálový souboj byl napínavý až do posledních chvil, Češi dvakrát ztratili dvoubrankový náskok, ale nakonec přeci jen slaví zlato.

Zlatý okamžik si užil i zástupce poličského týmu Dušan Vápeník.